Kedilerde Ses Kısıklığı ve Larenjit
Kedilerde Ses Kısıklığı ve Larenjit
2340 21/10/2022

Kediler farklı şekillerde ve tonlarda sesler çıkarırlar. Bu sesler genellikle farklı isteklerini anlatmak için kullanırlar. Kediler insanlarla iletişim kurmak için miyavlamayı tercih ederler. Kedinin miyavlaması dostluk gösterme, istekte bulunma, durum sorgulama, ihtiyaç belirtme, sinirlilik gösterme ya da sadece muhabbet etme odağında olabilir. Kediler kendilerine has ses yapısına sahip oldukları için seslerini tanımak ya da seslerinde meydana gelen bir farklılığı anlamak oldukça kolaydır.

Kedilerin seslerinde genellikle çok fazla değişiklik meydana gelmez. Kedilerin miyavlaması genellikle yüksek notalıdır. Miyavlama düşük notalardan başlar ve giderek yükselir. Miyavlama genellikle birkaç saniye uzunluğundadır. Bazı durumlarda ise kedilerin sesleri çatallanır ya da boğuk gelir.

Boğuk bir miyavlamada ise saf miyavlama tonu kaybolur. Bunun yerine cılız bir ses çıkarır. Kedinin ağzı normal bir şekilde açılır ancak ağızdan gelen ses farklıdır. Her zamanki müzikal miyavlama yerine boğuk ve pürüzlü bir ses gelir. Hatta bazen miyavlamanın sesi çok az çıkabilir veya kedi miyavlamaya çalışsa da ses çıkaramaz. Bu değişiklik kedinin mırlamasına da etki edebilir.

Kedilerde Ses Kısıklığı Neden Olur?

Çoğu kedi hayatının bir döneminde boğuk bir miyav sesinden muzdarip olur. Kedinin sesinin boğuk çıkmasının en yaygın nedeni ses tellerini barındıran hassas bir yapı olan gırtlakta ya da ses kutusunda meydana gelen iltihaptır. Kedilerin gırtlağı da insanlarınki gibi boğazın ortasında yer alır. Larinks iltihaplandığında hassas ve esnek yapısı daha kalın ve daha az elastik hale gelir. İltihabın ses telleri çevresinde birikmesi ile boğuk ses ortaya çıkar. Yaşanan değişiklikler ses kutusunun eskisi gibi yüksek perdeli sesleri üretememesine yol açar.

Kedilerde boğuk sesin en yaygın nedeni larenjittir. Kedilerde farklı sebeplere bağlı olarak larenjit gelişebilir. Başlıca görülen larenjit nedenleri;

  • Feline kalisivirüs, feline herpes virüs ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi viral solunum yolları enfeksiyonları,
  • Duman ya da toz solumaya bağlı olarak havayolu irritasyonu,
  • Travma,
  • Aşırı miyavlama olarak sıralanabilir.

Ancak larenjit nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Yaygın olarak görülmese de daha ciddi larenjit nedenleri bulunmaktadır. Nadir görülen larenjit nedenleri arasında;

  • Nazofaringiyal polip,
  • Apseler, tümörler ve diğer dokular da dahil olmak üzere gırtlak ve çevresinde gelişen kitleler,
  • Gırtlak çevresinde bulunan bitki yaprağı gibi yabancı cisimlerin tıkanmaya neden olması,
  • Gırtlak kaslarının eskisi gibi çalışmaması sonucunda ortaya çıkan larengiyal felç,
  • Hipertiroidizm yer alır.