Kedilerin Patileri ile İlgili 10 İlginç Bilgi
Kedilerin Patileri ile İlgili 10 İlginç Bilgi
2340 21/10/2022

Kediler davranışları, alışkanlıkları ve istekleri ile oldukça ilgi çeken canlılardır. Kedilerin insanları çok farklı bir biçimde anlamaya çalıştığının insanlar tarafından fark edilmesi de onların ilgi çekici canlılar haline gelmesinde büyük etkiye sahiptir. Kedilerin davranışları kadar fizyolojik özellikleri de insanlarda ilgi uyandırır. Esnek ve atletik vücut yapıları sayesinde akla gelmeyecek manevralar yapabilirler ya da çok farklı pozisyonlarda uyuyabilirler. Kedilerin ilginç yönlerinden birisi de patileridir. Kedilerin patileri küçük olabilir ancak işlev açısından hayati öneme sahiptir.

1. Pençe Sayısı

Kedinizin patisine yakından bakarsanız ön taraftaki pençe sayısının arkaya göre daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz. Kedilerin ön patilerinde beş arka patilerinde ise dört pençe bulunur. Öndeki bu fazla pençe bir nevi başparmak görevi görür.

2. Yürüme Biçimi

Kedilerin inanılmaz bir anatomisi vardır. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında kediler ayaklarının üzerinde yürüyormuş gibi gözükseler de aslında parmak uçlarında yürürler. Kediler, köpekler, filler ve daha birçok canlı yalnızca ayak parmakları üzerinde yürümektedir. Bu canlılar vahşi doğada hayatta kalabilmek için böyle evrimleşmiştir. Milyonlarca yıl önce yaşayan dinozorlar da devasa canlılar olmalarına rağmen onların da parmak uçlarında yürüdüğü biliniyor.

3. Çok Parmaklılık

İnsanlarda olduğu gibi bazı kediler de fazladan pençeyle doğabiliyor. Polidaktil olarak adlandırılan bu durum, ön ya da arka patilerin genellikle birinde görülüyor. Çok parmaklı kediler Hemingway’in kedisi olarak da adlandırılmaktadır. Ünlü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in kedisi Snowball polidaktil bir kediydi ve bütün yavruları da çok pençeliydi. Snowball’un soyundan gelen torunları hala Amerika’da yaşıyor ve hepsi çok pençeli. Kedilerde polidaktilizmin son derece nadir olduğu düşünülüyor ancak bu doğru değil. Özellikle Maine Coon ırkı kedilerde polidaktilizm sık görülen bir durum.