Köpekler İyi İnsanları Hissederler mi?
Köpekler İyi İnsanları Hissederler mi?
2340 21/10/2022

Köpekler harika yeteneklere sahiptirler ve bu yetenekleri sayesinde içerisinde bulundukları dünyayı çok detaylı bir şekilde anlayabilirler. Köpeklerin sahiplerinin duygu durum değişikliğine göre davranışlarının değiştiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca ses tonundaki değişiklikleri ve vücut dilini de anlayabilirler ve buna göre davranırlar. Köpeklerin insanların en iyi dostu olmasının en büyük nedenlerinden birisi de insanları anlayabilmeleri ve bunu davranışlarına yansıtabilmeleridir.

Köpekler, çevresindeki insanlar mutluyken mutlu olurlar, güven ihtiyacı doğduğunda bunu sağlarlar. Köpeklerin insanların mutsuz ya da mutlu olduğunu anlayabilmesi beraberinde farklı soruları da getiriyor. Köpekler insanların duygularını anlatma noktasında bu kadar başarılıyken bir insanın iyi ya da kötü olduğunu anlayabilmeleri mümkün müdür?

İyi İnsanı Algılama İşaretleri

Köpekler birinin iyi ya da kötü olup olmadığını anlayabilirler. Ancak bunu insanların davranışlarının amaçlarına bakarak yapmazlar yani davranışın arkasındaki amacın kötü olup olmadığını anlayamazlar kişinin ruh haline ve davranış şekillerine bakarak çıkarımda bulunurlar. Amacı anlayamasalar da bunun yerine gerginliği, korkuyu, siniri ve tehlikeyi anlayabilirler. Köpekler insanlar hakkında diğer insanların fark etmediği birkaç spesifik durumu fark edebilirler. Kızgın bir kişi konuşma sırasında çok fazla uzağa baktığında, kasları gerildiğinde ya da terlemeye başladığında köpekler bu değişiklikleri fark edebilirler. Böyle bir durumda nasıl bir tepki vereceklerine karar vermek için keskin koku alma duyularını ve vücut dili okuma yeteneklerini kullanırlar.

Birçok canlı türü kendinden farklı türlerin yüz ifadelerini tanımakta güçlük çeker. Ancak köpekler, insanların yüz ifadelerini rahatlıkla okuyabilirler. İnsanın eyleminin sonucunu tahmin etmek için yüzün her ayrıntısını inceleme eğilimine sahiptirler. Köpeklerin insanların sadece gözlerine bakarak o kişinin bir tehdit unsuru olup olmadığını anlayabildiği bilinen bir gerçektir.

Köpeklerin duygulara karşı verdiği tepkiler ırkına ya da kişiliklerine göre değişiklik gösterir. Bir tehdit algıladıklarında köpekler havlar, zıplar ya da dişlerini gösterir. Bazı köpeklerin ise kaşlarını çattığı ve bu tehdidi yakından izlediği bilinmektedir.

Diğer taraftan köpekler iyi bir insan gördüklerinde ise daha rahat bir yüz ifadesine sahip olurlar. Bu gibi durumlarda köpekleri ağzı açık ve dili dışarda görmek mümkündür. Ayrıca genellikle sakin bir duruş sergilerler ve kuyruklarını sallarlar. Bu köpeğin kendisini güvende hissettiğinin bir işaretidir. Kendisini güvende hisseden köpek mutlu bir köpektir. Köpeklerin iyi niyetli kişilere yaklaşımı da daha farklıdır. Köpekler iyi olduğunu fark ettikleri kişiye yakın durma ve onu takip etme eğilimi gösterirler.