Köpekler İçin En Gerekli Ürünler
Köpekler İçin En Gerekli Ürünler
2340 21/10/2022

Köpek bakımı söz konusu olduğunda oldukça geniş bir ürün çeşitliliğinden bahsetmek mümkün. Bazı durumlarda köpeğinizin sağlığı ve konforu için en doğru ürünleri seçerken karar vermeniz zor olabilir. Önemli olan her köpeğin farklılaşabilen ihtiyaçları olduğunu göz önünde bulundurmak ve temel gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamaya çalışmaktır. Bir köpeğin mutlu ve sağlıklı bir hayat geçirmesi için çok farklı faktörün etkisi vardır. Köpeklerin yaşamları için en temel ve basit ihtiyaçlarının karşılamanın yanı sıra karakterleri ve yaşam standartları özelinde ürün seçimleri yapılması da gerekir. Bu yazımızda köpek bakımında ihtiyaç duyulan en temel ürünlere değineceğiz.

Tasma

Her köpeğin bir tasması olmalıdır. Tasmanın üzerinde köpeğin kaybolması durumunda size ulaşabilecekleri bir telefon numarasının ya da adres bilgisinin bulunması hayat kurtarıcıdır. Köpeğinizle güvenli bir şekilde dolaşmaya çıkmak için de tasma gereklidir. Ülkemizde tasmasız köpek gezdirmek kanunen yasaktır. Bu nedenle her köpeğin bir tasması olması zorunluluktur. Günümüzde köpekler için çok çeşitli tasmalar bulunmaktadır. Farklı çeşitler arasından onun ve sizin tarzınızı yansıtan harika bir tasma bulabilirsiniz. Göğüs ve boyun tasmaları arasında seçim yaparken köpeğin ırkı, aktivite seviyesi ve temel eğitimleri göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Yatak

Evde köpeğin dinleneceği ve yatacağı bir yer mutlaka olmalıdır. Bu eski bir yastık olabileceği gibi köpeğin mevsimsel ihtiyaçları özelinde tercih edilmiş bir köpek yatağı da olabilir. Günümüzde her ırktan köpeğe uygun yataklar bulunmaktadır. Eğer evinizde birden fazla köpek varsa yatak sayısının köpek sayısından bir fazla olmasına dikkat edin. Birden fazla köpeğin bulunduğu evlerde köpekler bir arada yatmayı sevebilirler.

Kulübe / Kafes

Köpek kulübeleri ya da evleri köpekler için olmazsa olmaz şeyler arasında görülmese de aslında durum tam tersidir. Köpekler arada sırada yalnız kalmayı severler ayrıca istediklerinde çekilebilecekleri bir yer ararlar. Bununla beraber kulübe eğitimi genel köpek eğitimin önemli noktalarından birisidir ve diğer eğitim süreçlerinde etkili bir rolü vardır. Kulübe seçimi yaparken köpeğinizin büyüdüğünde de rahatça içerisinde yatabileceği bir seçim yapmanız gerekmektedir. Kafes kullanımı da orta ve büyük ırk köpeklerin daga güvenli seyahat etmesini sağlamak için tercih edilebilir.